Догађаји

Почетни састанак пројекта побољшања, проширења и операционализације Sava FFWS

Међународни слив ријеке Саве добија значајно побољшање у управљању водама покретањем пројекта реновације Система за прогнозу и упозорење у сливу Саве. Обновљени систем ће омогућити не само увид у ризике од поплава, већ ће регији пружити важне информације током хидролошких суша које су посебно битне за унутрашњу пловидбу Савом. Пројект проводи Међународна комисија за слив ријеке Саве у сарадњи с регионалним партнерима које предводи низоземски институт Делтарес.

Почетни састанак новог пројекта „Система за хидролошке прогнозе и упозорења у сливу ријеке Саве“ одржан је 26. марта у Загребу, Хрватска, гдје су са укупно 65 учесника детаљније истражене потребе преко 20 заинтересованих страна кроз интерактивне сесије о корисним информацијама о прогнозама које корисници могу међусобно размјењивати путем новог система.
  
Пуно се научило током 7 година кориштења система, а што је довело до нових захтјева, укључујући захтјев за још поузданијим прогнозама, побољшање дугорочних хидролошких прогноза и пружање информација о хидролошкој суши, укључивање нових заинтересованих страна и корисника прогноза, те успоставу корисничке онлине платформе с једноставним приступом. Ови захтјеви држава били су покретач Савској комисији за припрему пројекта за сљедећу фазу надоградње система. 
Пројекат финансирају Глобални фонд за животну средину и Свјетска банка, а Савска комисија је координатор пројекта. У сљедеће двије године пројект ће имплементирати заједница понуђача регионалних партнера под водством Делтареса.
У оквиру пројекта ажурират ће се и побољшати модели за симулацију протока воде, укључујући недавна достигнућа у прогнози временских прилика и тренутном прогнозирању, како би се подржало краткорочно (бујично) прогнозирање поплава и дугорочна сезонска прогнозирања, укључујући мале воде. Такођер ће се развити нове процедуре упозорења за цели слив, базирани на процедурама земаља, гд‌је постоје и имплементирати путем интерне web platforme за дистрибуцију информација. Битна компонента пројекта је пријенос знања и изградња капацитета свих корисника.

Побољшања и проширења постојећег прогностичког система подржаће квалитетније, на основу информација, доношење одлука о управљању хидроклиматским ризицима у различитим секторима повезаних са водом. Резултати пројекта омогућиће смањење ризика на људске животе, смањење штета на имовини, животној средини, културној баштини и привреди, као и повећање  отпорности целог друштва, с обзиром на тренутну варијабилност климе и потенцијалних климатских екстрема у будућности.

Очекује се да ће надограђени систем бити у потпуности оперативан до краја 2026. године.
Почетак 26.03.2025.
Завршава 27.03.2025.